26.02. Usk, lootus, armastus. ERSO & ELTS

Elts_by_Borggreve

Foto: Marco Borggreve

USK, LOOTUS, ARMASTUS

 26. veebruar 2016 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Sarja NAUTIMUS I kontsert

Detlev Glanert (1960)
“Kauge maa” (Weites Land; 2013)
“Neli prelüüdi ja tõsist laulu” (Vier Präludien und Ernste Gesänge) bassbaritonile ja orkestrile (Brahmsi “Nelja tõsise laulupõhjal; 1896/2004–05)

Antonín Dvořák (1841–1904)
Sümfoonia nr 7 d-moll, op 70 (1885)

STEPHAN LOGES (bass-bariton)
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent OLARI ELTS

Nüüd jääb usk, lootus, armastus,
need kolm, aga suurim neist on armastus.

2Kontserdi pealkiri pärineb Uue Testamendi Pauluse esimesest kirjast korintlastele, mis oli ühtlasi aluseks Johannes Brahmsi eelviimaseks jäänud oopuse, vokaaltsükli “Neli tõsist laulu” viimasele osale. Saksa helilooja, eelkõige ooperimuusikaga ilma teinud Detlev Glanerti edu pandiks on kindlasti tema suhtumine kuulajasse: “Muusika peab rääkima midagi sinu enda elu kohta, sinu kohta. See põhimõte peab valitsema nii ooperi- kui orkestrimuusikas. Ja kui ta ei räägi, siis ta sureb.” Maise elu ajalikkus ning selle mõtestamine on inimeste jaoks olnud olulised teemad olenemata ajast ja kultuurist. Nii otsustas Glanert tuua Brahmsi üle saja aasta tagasi loodud laulud lähemale tänasele publikule. Ta mitte ainult ei orkestreerinud, vaid ka laiendas neid, lisades sissejuhatuse ja vaheosad. “Glanert näitab originaali vastu üles nii imetlust kui respekti. /…/ Lõpptulemus on tõeliselt liigutav…” (The Guardian, 31.07.2006). Brahmsi-Glanerti lauludes soleerib karismaatiline ja tumeda tämbriga Saksa bass-bariton Stephan Loges.

Kontserdi teises pooles kõlab Tšehhi rahvuslik-romantilise koolkonna esindaja Antonín Dvořáki VII sümfoonia. Juba pärast ülimenukat esiettekannet helilooja enda juhatusel Londonis tunnistati see üheks paremaks kaasaegseks sümfooniaks ning teos on jäänud tänaseni orkestrite püsirepertuaari.

Kontserti juhatab ERSO peakülalisdirigent Olari Elts, kelle haare üle maailma iga aastaga laieneb ning kelle puhul kriitikud aina enam ülivõrdeid kasutavad. “Show tõeline staar oli Eesti dirigent Olari Elts, kes võlus justkui imekombel välja analüütilised, mikroskoopiliselt detailsed esitused, millest kiirgas spontaansust, värskust ja eredat elu.” (The Scotsman, 11.05.2015). “Tal on poisilik ja pulbitsev karisma. See kandus publikuni.” (The Scotsman, 3.12.2014).

Piletid: 22 € / 16 €
Toetajapilet: 50 €

OSTA PILET: PILETILEVI, PILETIMAAILM

Print Friendly, PDF & Email