24.05.2019 ERSO: ŠEHEREZADE

ŠEHEREZADE

Kristjan Järvi. Foto: Franck Ferville.

24. mai 2019 kell 19 — Estonia kontserdisaal

Nikolai Rimski-Korsakov
Aariad ooperitest “Tsaari mõrsja“, “Lugu nähtamatust Kiteži linnast ja neiu Fevronjast“, “Lumivalgeke“, “Muinasjutt tsaar Saltaanist“, “Kuldkikas“, “Öö enne jõule“

Sümfooniline süit “Šeherezade”

Igor Stravinski
“Matuselaul“ (Rimski-Korsakovi mälestuseks)

ELINA NECHAYEVA sopran
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent KRISTJAN JÄRVI


Vene helilooja Nikolai Rimski-Korsakovi 175. sünniaastapäevale pühendatud kontserdil kõlavad tema tuntuim orkestriteos, sümfooniline süit “Šeherezade”, milles on muusikalise kehastuse leidnud kuulsa araabia muinasjutukogumiku “Tuhat üks ööd” tegelased Šeherezade, Šahrijar, julge meresõitja Sindbad jpt, ning ooperiaariad. Esmakordselt Eestis tuleb ettekandele Igor Stravinski “Matuselaul”, mis on kirjutatud tema õpetaja, aastal 1908. lahkunud Rimski-Korsakovi mälestuseks. Pärast esiettekannet kaduma läinud noodid leiti Peterburi Rimski-Korsakovi nime kandva konservatooriumi arhiivist alles 2015. aastal ning teost on paari aasta jooksul maailmas juba palju kordi esitatud.

Elina Nechayeva on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrantuuri klassikalise laulu erialal, pälvinud tähelepanu mitmetel konkurssidel, sh “Klassikatähed”, “Neue Stimmen” ning Eurovisiooni lauluvõistlus, kus tema esitatud “La forza” tõi Lissabonist Eestile kaheksanda koha. Koos Neeme Järvi ja ERSOga on ta esinenud Gruusias, lisaks Pärnu Muusikafestivalil ja Shanghai Suures Teatris. 2019. aasta alguses laulis ta Saku Suurhalli laval duetti koos maailmakuulsa Placido Domingoga ja soleeris ERSO ees MustonenFesti avakontserdil Orffi “Carmina buranas”. EMTAs õppimise ajal debüteeris ta Gianetta rollis Rahvusooper Estonias Donizetti ooperis “Armujook”. 2018. aastal esitas ta Rahvusooper Estonia galakontserdil Öökuninganna aariat Mozarti “Võluflööödist” ja “Kellukeste aariat” Delibes’i “Lakmést”. Aastatel 2015–17 mängis ta külalisesinejana Eesti Draamateatris Juhan Ulfsaki lavastuses “Kaart ja territoorium”, pälvides nii näitlemise kui laulmise eest hea tagasiside.
Elina Nechayeval on hea koostöö dirigentide Järvidega. 2018. aastal esines ta koos ERSO ja Neeme Järviga Gruusias, Tallinna Kammerorkestri ja Neeme Järviga Pärnu Muusikafestivalil ning aasta lõpus andis maestro Neeme Järvi juhatusel soolokontserdi Shanghai Suures Teatris. Mitmed põnevad projektid on sündinud ka koostöös Kristjan Järviga.
Lisaks ooperi-, vokaalsümfoonilisele ja kammermuusikale köidab teda piirideülene ehk crossover-žanr, millega ta soovib tekitada laialdasemat huvi klassikalise vokaali vastu. Elina Nechayeva teeb koostööd nii Eesti kui ka välismaa heliloojatega ning on silma paistnud mitmetel konkurssidel nii Eestis kui välismaal, neist erilisemad on olnud telekonkurss “Klassikatähed 2014”, noorte ooperilauljate konkurss “Neue Stimmen” Saksamaal ning Eesti Laul, mille võit viis Elina 2018. aastal Lissaboni Eurovisioonile Eestit esindama. Lauluga “La Forza” tõi ta Eestile kaheksanda koha, kuid kuulajad nimetasid teda “südamete võitjaks”, kuna oma hääle ja siira emotsionaalsusega puudutab lauljanna inimeste hinge ja südant.

Kristjan Järvi on “21. sajandi artisti arhetüüp, laia haardega muusik, kes tegutseb ilma silmaklappide ja piirideta,” kirjutati Prantsuse klassikalisele muusikale ja tantsule pühendatud internetilehel ResMusica. Ta on pälvinud maailma klassikalise muusika lavadel tähelepanu kui “üks osavamaid ja innovatiivsemaid kavade koostajaid” (Reuters). Kureerides ja juhatades eri žanre ühendavaid kontserte, mida vürtsitavad isiklik lähenemine ja stiil, on tulemus alati eriline, Šoti ajalehes Herald Scotland on Kristjan Järvi kontserte nimetatud lausa “elu paremaks muutvateks”. Oma innovatiivsete ideede elluviimiseks on Kristjan Järvil väljundeid üle kogu maailma: ta on New Yorgis resideeriva klassikale, hip-hopile ja džässile pühendunud Absolute Ensemble’i asutajaliige ja dirigent ning Läänemere maade muusikuid ühendava orkestri Baltic Sea Philharmonic asutajaliige ja dirigent. Äsja tiirutas ta Baltic Sea Philharmoniku projektiga “Nordic Pulse” mööda Euroopa pealinnasid, väisates ka Tallinna, suvel on ootamas kontserdid “Midnight Sun”, mille finaal toimub Hamburgi Elbphilharmonies. Lisaks on ta isikliku produktsioonifirma Sunbeam Productions ja selle juurde kuuluva bändi Nordic Pulse eestvedaja. Lõppevasse hooaega mahtusid koostöö Londoni Symphony Orchestraga, millega muuhulgas kanti ette Järvi enda teos “Too Hot to Händel”, samuti koostöö Lissaboni, Taiwani, Tšehhi Raadio jt orkestritega. Kristjan Järvi on salvestanud muusikat enam kui 60 albumile alates Hollywoodi filmimuusikast ning erinevaid auhindu pälvinud salvestistest mainekatele plaadifirmadele Sony ja Chandos kuni omanimelise sarjani “Kristjan Järvi Sound Project” tunnustatud Prantsuse plaadifirmale Naïve Classique.

Piletid: 23 € / 16 €     PILETILEVIPILETIMAAILM

Print Friendly