KADRI VIIRES, kultuuriantropoloog, hobifotograaf- ja kirjutaja

Kadri

Sihtkoht 2019: Alaska ning rahvad, kultuuripärand ja etnilised kunstid kõikjal maailmas

Olen ikka kippunud „üle piiri“ ja soovinud näha-kogeda mis jääb kaugemale „aiaäärsest tänavast“. Koos vanematega läbisõidetud Baltikum, ülikooliaja kõrbematkad ja pöidlaküüdi-reisid  sõpradega endistesse liiduvabariikidesse põhjas, idas ja lõunas kaasas Zenit, ORWO filmirullid ja suur soov teha erakordseid fotosid nähtust. Kaheksakümnendate lõpu ühiskondlikud muutused sai omal nahal üle elatud – lennupiletid Kuriilidele sai ostetud veel stipendiumi eest, kuid tagasisõit mõni kuu hiljem oli üle 10ne korra kallim ja tuli teha tööots Kamtšatkal Geisrite oru muuseumi seinapanoraame maalides.

Iga-aastaste uurimisekspeditsioonide korraldamine erinevatesse soome-ugri piirkondadesse etnograafilise ainese dokumenteerimise ja uurimise eesmärgil sai minu töö sisuks Eesti Kunstiakadeemias. Ligi paarkümmend ekspeditsiooni viisid mind kokku väga erinevate rahvaste ja kultuuridega – arktilise tundra nomaadidest-põhjapõdrakasvatajatest ja Obi-äärsetest loodususksetest  põlisrahvastest Volga-äärsete  põlluharijate ja Kesk-Euroopa kuningriikideni. Uurimisreiside põhjal valminud näitustega olen esinenud paljudes erinevates muuseumites ja näitusesaalides. Uurimisreisid on aidanud aru saada rikkaliku kultuuripärandiga põlisrahvaste unikaalsusest tänapäeva globaalkultuuris. Selles kontekstis on üks intrigeerivamaid teemasid traditsiooniliste teadmiste-oskuste säilitamine,  kadumine või teisenemine, rahvakunsti muutumine ning kommertsialiseerumine nn turismikunstiks. Uurimisreiside korraldamine on andnud ka väärtusliku reisijuhi kogemuse märgata nähtamatuid, kuid tihtipeale määravaid detaile reisil ning on pannud proovile oskuse toime tulla ootamatustega.

 Armastan väga mägesid ja avaraid maastikke, kuid tipu vallutamisest huvitavam on kohtuda kohalikus orus või veetus kõrbes toimetavavate elanike igapäevaeluga, tutvuda nende keele, ajaloo, arhitektuuri, pühakodade ja kunstimeistritega. Oma loengutes ja kirjutistes etnilistest kultuuridest ja kunstist  viin kaasareisijad erinevatele kontinentidele erinevates kliimavöötmetes elavate rahvaste juurde Aafrikas, Aasias, Euroopas, Ameerikas, kelle juures ma olen töötanud või kellega on mul olnud lähem isiklik kokkupuude. Praktiliselt võtame ette reisi Alaska harukordsetele loodusmaastikele ja põnevate põlisrahvaste juurde.

Iga reis pakub elamusi, annab uusi teadmisi ja kogemusi ning on õp

Print Friendly