• Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
JÄÄNUD 2 KOHTA! 03.-11.09.2018 SUUR GRUUSIA KULTUURI- JA VEINIREIS

AEG: 03. – 11.09. 2018

KESTVUS: 9 päeva

GIID- REISIJUHT:  RIINA LUIK

KOHALIK GIID: MAIA MDIVNISHVILI

PAKETI HIND (TWIN/DBL): 1065.00 EUR

LENNUPILETID: kuna lennupiletite hinnad muutuvad pidevalt, ei ole need paketihinnas. Lennupiletid  TLN-RIX-TBL-RIX-TLN broneerime kohe, kui olete reisi  broneerinud.

 Muistse legendi kohaselt jätnud Taevaisa rahvastele maid jagades parima neist – kahe Kaukasuse aheliku vahele surutud  imekauni looduse ja viljakate põllumaadega maalapi, targu endale. Maade jagamisele hiljaks jäänud grusiinidele polnud Taevaisal muud pakkuda, kui enda maapealset paradiisi kogu selle ilu ja viljakusega. Nii usuvadki grusiinid, et nende kodumaa on kauneim paik maamunal. Gruusia – Sakartvelo, on veini sünnimaa, rikka kultuuri- ja ajaloopärandiga muistne võimas kuningriik, mille piirid ulatusid hiilgeaegadel Mustast merest Kaspia kallasteni. Just siin asus Arese hiis, kus rippus Kuldvillak ja Kaukasuse kaljude külge oli aheldatud Prometheus. Gruusia on maa, mis on täis legende ja lugusid, üks paeluvam kui teine. Gruusias tegutsesid maailmakuulsad teadus- ja usukeskused Gelati ja Ikalto akadeemiad, õilmitsesid kaunid kunstid.

Gruusia mehi on läbi sajandite peetud vapruse ja ülluse kehastuseks, nende tumedajuukselisi ja heledanahalisi noorikuid kaunimateks maa peal. Gruusia tantsu- ja laulukunst on kuulsad üle ilma ega jäta kedagi ükskõikseks. Sellel väiksel maalapil valitseb uskumatu looduslik mitmekesisus ja küllus, on suurepärane kliima ja üliviljakas pinnas. Gruusia kööki peetakse maailma üheks maitsvamaks ja rikkalikumaks ning siinseid traditsioonilisel meetodil maa-alustes savinõudes kvevrides pikalt laagerduvaid veine võrreldakse õigustatult parimate Burgunderitega. Endeemilisi viinamarjasorte on Gruusias kokku loetud 500 ringis, tänapäeval aktiivselt kasvatatavaid kvaliteetsorte mitukümmend – Saperavi, Aleksandrouli, Mudjuretuli, Rkatsiteli, Mtsvane on neist tuntuimad. Gruusia viinamarjasordid on haruldased: neist saab teha nii veini, vahuveini, brändit, puskarit (chacha) ja mahla ning need on ka suurepärased lauaviinamarjad.

Gruusias on 4 UNESCO kultuuripärandi nimekirja kuuluvat ajaloolist vaatamisväärsust, kuid see maa on tervenisti kui üks suur ime. Gruusia on kauge, Gruusia on lähedane – kauge lennukilomeetrite poolest, lähedane võrratute inimeste ja unustamatu gruusia külalislahkuse poolest. Meie rahvuskangelastelgi on sarnased nimed: Kalev ja Karthlos, grusiinid kui rahvus on  kartvelebi´id ehk Kartlose pojad, sarnaselt meie Kalevipoegadega J See on maa, kuhu igatsete tagasi veel enne, kui olete koju jõudnud, sest Gruusias on see MISKI, mida te maailmast naljalt ei  leia.

1. PÄEV: Esmaspäev, 03.09 Väljalend 21:30 TLN –RIX/ 22:55 RIX-TBL

 

2. PÄEV: Teisipäev, 04.09 Maandumine kell 03:25 Tbilisis. Transfeer hotelli, check-in.

GORGSALI MONUMENT – GRUUSIA EMA – NARIKALA KINDLUS –  TBILISI KOSK – VÄÄVLISAUNADE PIIRKOND – CHARDIN – SIONI KIRIK – VABADUSE VÄLJAK – RUSTAVELI AVENÜÜ – RAHVUSGALERII  – SARAJISHVILI BRÄNDITEHAS

Hiline hommikusöök hotellis. Jalutuskäigud Tbilisis: alustame päeva Tbilisi linna asutaja Vahktang I Gorgosali monumendi ja  Metekhi kiriku (5. saj.)  juurest,  kaunilt Mtkvari (Kura)  jõe kaldapealselt. Siin samas kõrval asub alles mõned aastad tagasi avatud Euroopa väljak, kus õhtul leiab aset kaunis muusikaline  valgustatud vetemäng ning mis oma kauni haljastusega linnasüdames on üks kohalike armastatumaid promeneerimiskohti. Tõuseme köisraudteega linna kohal Tabori mäel kõrguva Gruusia Ema monumendi ja Narikala kindluse  (rajati 4. saj.) juurde – siit avaneb muljetavaldav panoraamvaade kogu Tbilisile. Laskume mööda käänulisi vanalinnatänavaid tagasi all-linna  Tbilisi kuulsate väävlisaunade juurde, mille kohta gruusia poeet Joseph Grishashvili on öelnud: „Külastada Tbilisit ja mitte käia väävlisaunas on sama, kui külastada Pariisi ja mitte näha Eiffeli torni.“ Näeme asub ka linna sünnilooga  (479 AD) seotud kuumaveeallikas, kuhu kukkus kuninga jahikull. Väävliallikad saavad alguse väikest kanjonist, mis lõpeb Tbilisi kosega. Seejärel siirdume vanalinna, romantilisse Chardini kvartalisse, mis on nime saanud prantsuse rännu- ja kirjamehe Jean Babtiste Chardini järgi, kes külastas Tbilisit teel Pärsiasse ning üllitas bestselleriks saanud reisikirjad ja kus tal jätkus Tbilisi kohta vaid kiidusõnu. Teeme kerge lõuna mõnes Chardini välikohvikus (ei kuulu paketihinna sisse). Jalutuskäik jätkub: olles oluline peatus muistsel Siiditeel, oli Tbilisi tähtis kaubandussõlmpunkt – saame imetleda kogu Kaukaasia  tähtsamaid kaubahoove – Tbilisi  uut ja vana karavanseraid, Tbilisi vanimat  pagaritöökoda, kus endiselt tehakse valget puri-leiba ümmarguse leivaahju toniri tulikuumadel kividel. Külastame Gruusia patriarhaadi endist peakirikut Sioni katedraali (algkirik 6.-7. saj. AD), kus hoitakse tallel Gruusiasse ristiusu toonud Püha Nino algristi (4. saj), mille ta põimis oma juustest ja viinapuuväätidest. Liigume edasi Vabaduse väljakule, kus kõrgub Gruusia kaitsepühaku Püha Jüri kuldne kuju. Siit algab 19. sajandi kogu Euroopa üks uhkeimaid peatänavaid – Gruusia kuulsaima poeedi, rahvuseepose „Kangelane tiigrinahas“ autori Shota Rustaveli nime kandvale avenüü. Jalutame piki suursugust Rustavelit, mis on pikitud täis Gruusia ajalooga tihedalt seotud hooneid: parlamendihoone, ooperiteater, draamateater, rahvusgalerii jpt. Rahvusgaleriis saame põhjaliku ülevaate Gruusia  kuulsaima maalikunstniku, naivisti Niko Pirosmani (1862-1918) tööde paremikust. Hiljemalt kell 16.00 astume bussi, et panna päevale väärikas punkt  degusteerimisega 1884. aastal David Sarajishvili poolt asutatud konjakitehases. Sarajishvili oli ainus bränditehas väljaspool Prantsusmaad, mille toodangut lubati nimetada konjakiks ning siinse märjukesega varustati Vene keiserliku õukonda.  Ostlemisel aktsepteeritakse nii sularaha kui pangakaarti. Õhtusöögini vaba aeg. Õhtusöök oma käel mõnes traditsioonilises Gruusia restoranis.  Öö samas hotellis.

3. PÄEV: Kolmapäev, 05.09 TBILISI – JVARI – MTSKETHA – MUKHRANI VEINIMÕIS

Hommikusöök hotellis. Sõidame u 20 km  Tbilisist välja (see on kuulsa Gruusia Sõjatee algus), et külastada endise Gruusia ühendkuningriigi pealinna Mtskethat (asut. 1000 eKr).  Kuid enne selle Gruusia ajaloos nii olulist rolli mänginud ja äärmiselt võluva linnakese külastust, teeme  peatuse kogu Gruusia jaoks üliolulises paigas – Jvari kloostrikiriku juures. Just palvetas Kapadookiast pärit Püha Nino Gruusia rahva eest, et nad ristiusu vastu võtaksid ja põimis kokku esimese risti Gruusia pinnal (337 AD). Kloostrikiriku juurest avaneb võimas vaade Mtkvari (Kura)  ja Aragvi jõe ühinemiskohale rajatud Mtskethale. Linn oli ühendatud Püha Rooma keisririigi teedevõrku ning just sellest pärineb Gruusia ajalooline seotus Euroopaga. Svetiskoveli (Elava Samba kirik, algkirik rajati 4. saj. AD) katedraal on Gruusia kuningate kroonimis- ja matmiskirik ning esimene ristiusu kirik Gruusias. Siin on sündinud gruusia kirjakeel, siin on hoiul pühad reliikviad: Püha Sidonia haud, kes on maetud koos Jeesuse rüüga, mida ta kandis teel Kolgata mäele, tükike püha seedripuud, millest on rajatud kiriku aluspalgid,  Jeruusalemma Püha hauakiriku minikoopia jmt. Kiriku läheduses asub kaunis Samtavro naisteklooster, mille peakirikusse on maetud esimene ristiusu vastu võtnud Gruusia kuningapaar kuningas Mirian II ja tema kaasa Nana. Lõuna Mtskethas (ei kuulu paketihinna sisse). Päeva lõpetame Bagrationide suguvõsa Mukhrani printsidele kuulunud eliitveinimaja Château Mukhrani külastamisega. Lossi-, veiniaia ja veinikeldrite muistne hiilgus on taastatud ja siin valmivad eliitveinid on tõeline maiuspala igale veinisõbrale. See on ainus veinimõis kogu Gruusias, mis võib uhkeldada château nimetusega, sest viinamarjad kasvatatakse oma veinimõisas ja vein valmib kohapeal. Degusteerime veine, juurde kerged suupisted (kõik hinnas). Tagasi Tbilisi, koos giidiga ekskursioon Gruusia Rahvusmuuseumi Kolhise kullakogusse. Õhtul vaba aeg Tbilisi väävlisaunade külastamiseks ja omal käel õhtusöögiks. Öö samas hotellis.

4. PÄEV: Neljapäev, 06.09 TBILISI – KAHHEETIA VEINIPIIRKOND –TBILISI

Hommikusöök hotellis. Sõidame kuulsasse veinipiirkonda Kahheetiasse, mille arhitektuuriliseks pärliks umbes 110 km  pealinnast asuv Sighnaghi. See on Kartli-Kahheetia kuninga Erakle II poolt  rajatud käsitööliste ja –kaupmeestelinn, mis on unikaalne oma säilinud vanalinna ja mitme kilomeetri pikkuse linnamüüri ja vahitornide poolest. useme linnamüürile, imetleme vägevaid vaateid Alazani orule, mis on kuulus viljakate veiniaedade poolest ning kurikuulus kui looduslik värav, mida mööda tungisid Gruusiasse rüüsteretki tegevad mongolite ja pärslaste hordid. Erekle II valitsemisaega peetakse Gruusia monarhia luigelaulu ajaks, sest just siis suruti iseseisvad Gruusia kuningriigid venelaste poolt lõplikult põlvili. Külastame Sighnaghi linnamuuseumi (paketihinna sees), kus on väljas Niko Pirosmani kõige suuremõõtmelisemad maalid. Just siin samas lähedal, Mirzani külast oli kuulus kunstnik pärit. Muuseumi allkorrusel on väike, kuid haruldaste leidudega arheoloogiaekspositsioon ning 19.-20. sajandi elu-olu tutvustav väljapanek. Aeg väikeseks kohvipausiks. Seejärel sõidame Bodbe naiskloostrisse,  kus on leidnud viimse puhkepaiga Püha Nino, kes olevat öelnud, et ta tuleb matta sinna, kus ta teeb oma viimase hingetõmbe ja see juhtus olema siin. Bodbe on suurepärane näide eeskujulikult majandavast  kloostrist: siin peetakse nii kariloomi, kasvatatakse aiavilja, tehakse peent käistööd. Kloostri poest on võimalik osta nunnade tehtud imekauneid emailehteid, religioosseid esemeid ja käsitööd (arveldatakse ainult sularahas). Seejärel võtame suuna Chumlaki küla suunas, et külastada erakätes olevat Numisi  veini- ja antiigimuuseumi ning saame isegi käed koos perenaisega jahuseks teha, et küpsetada traditsioonilist puri leiba ja teha pähklimaiust nimega churchela. Päevale paneme punkti kohaliku veinimeistri ja tuntud tamadaa Simoni peres. Lisaks lookas lauale, kõlab ka laul ja pillimäng. Õhtuks tagasi Tbilisi, vaba aeg omal käel linna avastamiseks, õhtusöögiks, väävlisauande külastamiseks.

 5. PÄEV. Reede, 07.09 GRUUSIA SÕJATEE – KAZBEK

Hommikusöök hotellis. Check-out.  Alustame oma päeva Tbilisi ühe omapärasema vaatamisväärsuse juures –  skandaalse kuulsusega skulptori Zurab Tsereteli loodud hiigelmõõtmetes  monumentaalkompleksiga «Gruusia hiilgus». Kuid enne, kui asume pikale ja romantilisele Gruusia sõjateele, astume läbi 135. aasta vanuse tegutsemisajalooga  Bagrationi vahuveinitehasest (degustatsioon ja suupisted paketihinna sees). Juba 1882. aastal Moskvas võidetud Grand Prix tegi selles hinnatud vahuveinimaja, kus vahuveini valmistati klassikalisel champagne´i – meetodil. Teeme tehases ekskursiooni ja degusteerime vahuveine (Ostlemisel aktsepteeritakse nii sularaha kui pangakaarti). Seejärel, juba märksa lõbusamas tujus, alustame teekonda Gruusia sõjateel. Esimese peatuse teeme Jinvali veehoidla kaldal asuva Ananuri kindluse juures. Ananuri  on sünge ajalooga paik, kuid kindluskompleks asub haruldaselt kaunis kohas ja on unikaalne oma säilinud terviklikkuses. Teel Stepandsminda (Kazbeki) asulasse sõidame läbi tuntud Gruusia suusakuurordist Gudaurist, ületame 2370 m kõrgusel merepinnast oleva Risti kuru (Jvari kuru) ja  saame imetleda kuristikus looklevat Tereki jõeorgu, alpiaasasid ja vaateid mägedele. Teeme peatuse  Guti vaateplatvormil ja Gruusia-Vene nn koostöölepet tähistava Georgievski memoriaali juures. Kuigi memoriaali nimetus kõlab ajaloolises kontekstis kui pilge (Gruusia tegelikult annekteeriti koostööleppe sildi all tsaaririigi poolt), on nii kompleks kui siit avanevad vaated hingematvalt kaunid. Veel enne kui Kazbeki jõuame, teeme peatuse ka tervet mäekülge katvate rauaallikate  juures. Ööbimine ja buffet-õhtusöök (hinnas) SPA ja disainhotellis hotellis Rooms 4*

6. PÄEV: Laupäev, 08.09 KAZBEKI – GERGETI KIRIK – DARIALI KURISTIK – GVELETI JUGA –BAKURIANI

Hommikusöök hotellis. Check-out. Selga-jalaga mugavad matkariided ja -jalanõud. Jeepidega Kazbeki jalamil asuva Gergeti Püha Kolmainu kirikuni, kust avanevad imelised vaated nii Kazbeki mäele kui all oru põhjas asuvale asulale. Seejärel sõidame bussiga Dariali kuristikku, paika kus asusid muistsed Kaukasuse väravad ja täna kulgeb Gruusia-Vene piir. Paik on ühtaegu sünge (eriti talvel) kuid ka maaliline.  Teeme jalgsimatka Gveleti kose juurde. Lõuna Pasanauris (ei kuulu hinnapaketi sisse), söögikoht on lihtne, kuid toit aus! Pakutakse maitsvat gruusia toitu: hinkaale, šašlõkki, hatšapurit jne. Õhtuks jõuame  Bakuriani.  Ööbimine 4* SPA hotellis Crystali, rikkalik õhtusöök hinnas.

 7. PÄEV: Pühapäev, 09.09 BAKURIANI- VARDZIA –BAKURIANI

Hommikusöök hotellis. Väljasõit Kaukaasia piirkonna suurimasse kaljukoobaslinna Vardziasse. Bakuriani-Vardzia-Bakuriani kokku u 280 km. Lõuna teel olles (ei kuulu hinna sisse). Mtkvari (Kura) jõe kaldal lastel asuv Vardzia koobaslinn on rahvuslik kultuurimälestis ja esitatud ka  UNESCO maailmapärandi nimekirja kandmiseks. Legendi kohaselt sai see nime ajal, kui tulevane kuninganna Tamar oli siin koos oma onudega jahil ja kui teda hüüti, vastas ta: „Ak var dzia“ – ma olen siin, onu! Vardzia näol on tegu kogu Taga-Kaukaasia piirkonnas ainulaadse rajatisega. Algasustus oli olemas juba pronksiajal, kuid peamised ehitusperioodid olid 12. sajandi teisel poolel kuningas Giorgi III (kuninganna Tamari isa) käsul kindluskompleksina, kus elas hiilgeajal u 50 000 elanikku. Tugev maavärin 1283. aastal ning 1551. aastal põletasid ja rüüstasid pärslased Vardzia täielikult. Liivakaljudesse uuristatud koobaslinn küündib mitmesaja meetri kõrgusele merepinnast, mitu korrust on ka maa all, ühetekokku on tuvastatud 19 eri tasandit. Vardzia rajamise aeg langes kokku kuninganna Tamari valitsemise ja Gruusia kuldajaga ning lisaks kindluslinna ja rikka kaubanduslinna staatusele, oli see ka oluline vaimu- ja varakristlik usukeskus.  Siin olid lisaks eramutele  ka ühiskondlikud hooned: kirikud, kloostrid, raamatukogud, saunad, hoiupaigad, tallid, töökojad jpm.    Kompleksi süda on tempel, mille seintel on säilinud freskod mitmetest Gruusia valitsejatest. Tagasi Bakuriani, ööbimine hotellis Crystal, rikkalik õhtusöök hinnas. 

8. PÄEV: Esmaspäev, 10.09 BAKURIANI – BORJOMI – TBILISI

Hommikusöök hotellis.  Check-out. Selga-jalga mugavad matkariided ja jalanõud + ujumisriided. Lähme matkale Borjomi mineraalveeallikate parki ning teeme ca 2 h tunnise matka kuumaveeallikani, kus saame supelda. Kuulsad Boržomi mineraalveeallikad asuvad võrratu loodusega Borjomi-Kharagauli rahvuspargi territooriumil, mis on muide üks suurimaid Euroopas. Allikate ravijõud oli kohalikele tuntud sajandeid, kuid sai hoobilt hitiks tänu 1820. aastal siin Vene-Türgi sõjas sõdinud ja siin puhkelaagrisse heitnud vene soldatitele. Tsaari-Venemaal puhkes tõeline mineraalvee ja spaahullus ning see kestab tänaseni – Boržomi mineraalvesi on Gruusia suurim ekspordiartikkel ja vett eksporditakse ligi 50 riiki. Enne tagasiteele asumist vahetame riided ja teeme kerge lõuna Borjomis (ei kuulu hinna sisse). Tagasisõit Tbilisi. Pidulik gala-õhtusöök koos rikkaliku Gruusia toidu, veini ja rahvusprogrammiga (paketihinnas).  Südaööl ärasõit lennujaama.

9. PÄEV: Teisipäev, 11.09 Saabumine lennujaama, äralend 04:10 TBL-RIX-TLN. Saabumine kell 08:35 Tallinnasse.

 

PAKETT SISALDAB

TRANSPORT

 • Lennujaama transfeerid
 • Mugavustega buss kogu reisi vältel
 • Gondola Narikala mäele
 • Jeepi-tuur Kazbekis

MAJUTUS (TWIN/DBL)

 • 03.- 07.09  – 4 x ööd Tbilisis  GTM Kapani
 • 07.-08.09 –  1 x öö Kazbekis Rooms Hotel
 • 08.-10.09  – 2 x ööd Bakurianis Hotel Crystal

TOITLUSTUST

 • 7 x hommikusööki
 • 2 x lõunat (Mtskethas ja Simoni juures)
 • 4x õhtusööki (2x  Bakurianis, 1x Kazbekis hotellis Rooms, 1x  gala-õhtuöök koos Gruusia rahvusprogrammiga Tbilisis)
 • 3x degustatsiooni: Sarajishvili, Mukhrani, Bagrationi

MUUSEUMID JA TEGEVUSED  

 • Nunu veini- ja antiigimuuseum +  leivaküpsetus
 • Gruusia Rahvusgalerii (Pirosmani tuntuimad tööd jpm.)
 • Kolhise kullakogu  (giidiga)
 • Sighnaghi linnamuuseum (Pirosmani hiigelmõõtmetega tööd, arheoloogia, linnaelu)
 • Sissepääs Vardzia koobaslinna

LISATEENUSED (soovi korral)

 • reisikindlustus

 

EI KUULU HINNAPAKETTI

 • Lennupiletid, äraantav pagas, pardateenused
 • Tellitud lõuna- ja õhtusöökidel karastus- ja alkohoolsed joogid
 • Lisa lõuna- ja õhtusöögid
 • Tipp kohalikule giidile, bussijuhile, jeebijuhtidele, hotelli porteritele, ettekandjatele
 • Hotelli minibaari kasutamine, tellitud teenused hotellis

REISIJA MEELESPEA JA KASULIK INFO

∗ Palume Teil enne reisi broneerimist kindlasti tutvuda Elamusreiside reisiinfo, makse- ja lepingutingimustega.

∗ Reisidokumendid: lennureisil Gruusiasse on vajalik Eesti Vabariigi passi, mis peab kehtima kogu kavandatud reisi vältel.

∗ Reisija meelespea Eesti VM kodulehel: http://vm.ee/et/reisija-meelespea

∗ Hädaolukorras saate alati konsulteerida VM valveametnikuga telefonil +372 6377 000 või +372 53 01 9999 (24h).

 

 LOE MEIE KODULEHELT GRUUSIA REISIKIRJU 

REISIKORRALDAJA: ELAMUSREISID OÜ

Registrikood: 12833805

Reisiettevõtja kindlustusleping nr. 69666935

SWEDBANK:  EE 54 2200 2210 6185 5882

Tel: +3725035761

e-mail: info@elamusreisid.ee

www.elamusreisid.ee

 

ELAMUSREISIDE REISIPAKETTIDE KIRJELDUSED ON AUTORIKAITSE OBJEKT NING SELLE SISUTEKSTE EGA FOTOSID EI TOHI KASUTADA ILMA ETTEVÕTTE LOATA!  

 

Print Friendly