• Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
 • Reisimine ja elustiil.
VÄLJA MÜÜDUD! 1.-7.07.2019 VÕLUV APUULIA: KULTUURI- JA GURMEEREIS

 

KESTVUS:  7 PÄEVA

KOHALIK GIID: ULVE KÄRPUK

PAKETI HIND:  905.00  EUR

LENNUKIPILETID:  lennupilet ei ole paketihinnas.  Piletid broneerib Elamusreisid kohe, kui olete end reisile registreerinud. Ettevõte ei lisa lennupiletile omapoolselt mingit lisatasu. Soovitavad lennuajad on märgitud programmis.

Kes meist ei suudaks endale silme ette manada Itaalia maakaarti – ainulaadset saapakujulist Apenniini poolsaart. Ja nii nagu igal saapal on “konts” (itaalia k. tacco), on see olemas ka maailma kuulsaimal “Itaalia saapal” – kandes itaaliakeelset nime Puglia, eesti keeles  Apuulia. Muide, nime Apoulia kannab piirkond ka kreeka keeles.

Ligikaudu 19 km2  suurune Apuulia maakond jaguneb kuueks provintsiks, neist olulisem on maakonna pealinn ja halduspiirkonna keskuse Bari suurlinnapiirkond. Piirkond on tilluke ning see tähendab, et meil õnnestub oma reisi ajal see risti-põiki läbi sõita, kuid ärgem unustagem seejuures, et siin elab pea neli korda nii palju inimesi, kui Eestis – ligikaudu  4 mln! “Itaalia saapakontsa” asend on suurepärane – juba ainuüksi asend riigi lõunaosas tagab soojuse ning ümbritsetus Aadria ja Joonia mere kosutavatest voogudest teeb sellest koos huvitavate vaatamisväärsuste, mereandide ja suurepäraste  veinidega tõelise puhkaja paradiisi. Muistsetel aegadel siin esimesed inimasustused rajanud kreeklased ning nende hilisemad järeltulijad on aastatuhandete jooksul endast maha jätnud vapustava ajaloolise ja kultuurilise pärandi, Apuulia on arheoloogiliste leidude poolest üks rikkalikumaid piirkondi Itaalias. Seda iseloomustavad võimsad keskaegsed kindlused – neid on piirkonnas sadu (!), mille rajamist alustati Püha Rooma keisririigi ajal ning mille üht suurepärasemat näidet, 540m kõrguse mäe otsas asuvat Castel del Montet me ka külastame.  Reisi kõrghetkedeks on: kohalikud hõrgud maitsed, piirkonna veinide ja oliivõlide degusteerimised, ainulaadne arhitektuur, vahetu kokkupuude kohalike traditsioonide ja inimestega ja muidugi Pizzica tants ehtsas külakõrtsis.

Esmaspäev, 1. juuli SAABUMINE APUULIASSE – SALENTO RANNIK – RAHVUSÕHTU 

Kogunemine kell 04:30 Tallinna Lennujaama infolaua juures.

Lend 06:05 Tallinn  – 06:40 Varssavi  (LOT)

Lend 07:20 Varssavi – 09:00 München (LOT)

Lend 09:35 München – 11:10 Bari (Air Dolomiti)

Saabumine Barisse, kus meid võtab vastu meie kohalik giid Ulve. Alustame Apuuliaga tutvumist selle kõige kuulsamast piirkonnast Salentost.  Kuigi Apuulia on tohutult rikas nii ajaloolist kui kultuurilisest aspektist vaadatuna, alustab rändur uue maa avastamist siiski alati söögilauast, mitte pühakojast. See väide on õigustatud seda enam, et Itaalia linnadel on kombeks hoobelda oma «söödavate vappidega» ja igal Itaalia piirkonnal on omad suud vett jooksma panevad hõrgutised ja omanäoline köök. Apuulia köök (millele lisanduvad Aadria mere rikkalik mereandide valik ja puuviljade rohkus) tugineb neljal tugeval sambal, millest kandvaks jõuks on mereannid: eriti kõrgelt hinnatud on siinsed krevetid, austrid ja rannakarbid, merisiilikud, kaheksajalad ja seepiad, ning paljusid neist armastatakse siinkandis süüa toorelt.

Majutume piirkonnale iseloomulikus, mere läheduses asuvas agroturismitalus Masseria Limbotellos, mille juurde kuulub traditsiooniliselt väike hotell. Check-in perehotelli ja  soovijatel võimalus teha merekaatriga paaritunnine rannikueksursioon . Kerge “Teretulemast” vastuvõtu ja ujumispausidega otse pardalt, kust avanevad suurepärased rannikuvaated ja näeb rannikukaljudesse uuristunud grottosid. Lisatasu eest hinnaga 68,00€ inimene.  See on suurepärane võimalus juhatada sisse mõnus  suvepuhkus.

Õhtusöögile läheme koos kohalikku masseriasse, kus kõlab elav muusika ja saab nautida signora Daniela esituses kohalikku kuulsat pizzica tantsu. Pizzica on müütiliste sugemetega rahvuslik tants, ilma seda nägemata ning sellest midagi teadmata või seda nägemata lihtsalt ei saa Apuuliast  lahkuda – see on kohaliku kultuuri lahutamatu osa ja Vahemere kultuuri pärl. Loomulikult saame seda soovi korral ise tantsida! Ööbimine masseria Limbitellos.

Teisipäev, 2.juuli LECCE – OTRANTO – MEGALIITIKUM JA SISEMAA VÕLUD

Hommikusöök hotellis. Pärast hommikusööki alustame tutvumist Lecce linnaga, mida hellitavalt kutsutakse ”baroki sinjooraks”. See tänapäevases mõistes väike linnake oli aga väga oluline roomlaste jaoks, kes jätsid endast Leccesse maha nii amfiteatri kui Rooma keisririigile omased korralikud kivisillutisega maanteed. Imekauni barokse arhitektuuriga Leccet kutsutakse ka «Lõuna-Firenzeks» (viitega Firenze kaunidusele ja jõukusele, mis peegeldus eelkõige arhitektuuris) ja «Apuulia tõeliseks esimeseks leediks» ning on koguni  kasutusel väljend «ülevoolav nagu Lecce barokk». Lecce vanalinn on lausa pilgeni täis kauneid 17.-18. sajandi arhitektuuripärleid, neist võrratuim Santa Groce kirik.. Külastame linna ajaloolist keskust, Püha Risti Basiilikat, katedraali ja tutvume Lecce kiviga, millest kogu linn on ehitatud ning mis on hinnatud ehitusmaterjal kogu Itaalias ning kaugemalgi. Lecce kivi on ilusate värvivarjunditega, eriliste keemiliste ja füüsikaliste omadustega väga hästi töötlemisele alluv kivim, mis muutub õhuga kokku puutudes äärmiselt vastupidavaks.  Edasi aga sõidame sealt juba Itaalia kaunimate väikelinnade nimekirja kantud Otrantosse. Tegemist on Apuulia piirkonnale omase vanalinnaga, kus on kitsaste ja keeruliste tänavate labürint ning kaunid linnaväljakud. Siinse katedraali põrand on kaetud fantastiliste mosaiikidega, millega tutvumine on Otrantos möödapääsmatu. Linnas on 15. sajandist pärit Aragonide kindlus, mis on eriliselt hästi säilinud.  Vaba aeg Otrantos traditsiooniliseks jalutuskäiguks ja soovijatele ujumispausiks, mille järgselt suundume lähedalasuvale arheoloogia-alale vaatama Salento dolmeneid. Ajaloolased ei ole suutnud kindlaks teha, kes ja millal täpselt need ehitised on ehitanud. Arheoloogide avastused on tõestanud, et elukeskkond on siin olnud juba ca 5 000 a. e.m.a. Reisi lõpetame sügaval sisemaal, kus on võluv maastik ning ehe igapäevaelu ja atmosfäär. Õhtusöögi sööme Salento vanimas masserias “Le Stanzie” (hinnas söögid ja veinid). Ööbimine masseria Limbitellos.

Kolmapäev, 3. juuli  OLIIVISALUD JA VÄIKELINNAD: OSTUNI JA ALBEROBELLO

Hommikusöök hotellis. Täna sõidame tutvume Apuulia oliivisaludega. Sõidame Masseria Santa Teresa, kus asuvad sajanditevanused oliivipuud. Saame lähemalt teada piirkonna elanike põhitegevusest, milleks on oliiviõli tootmine. Tutvume erinevate õlidega, degusteerimise käigus õpetab peremees, kuidas eristada head oliiviõli halvemast. Edasi sõidame lähedalasuvasse Ostuni linna, mida nimetatakse ka Valgeks Linnaks. Ostuni oli normannide privaatlinn, kus on Apuuliale väga iseloomulikud lumivalged majad ja muljetavaldav terrassarhitektuur. Isegi tänapäeval on igal linnakodanikul kohustus igal aastal oma elamu üle lubjata. Sajandeid tagasi oli põhjusteks puhtuse hoidmine ja haiguste levimise tõkestamine, kuid ka see, et linn pimedas nii meritsi kui maitsi tulijaile kergemini silma hakkaks. Siin asub ka Itaalia moekeisri Giorgio Armani üks lemmikrestorane Porta Nova. Ostuni lähistel asuvad mõnusad liivarannad (nii tasulised kui tasulised), meri on siin võrratu. Kohalikus arheoloogiamuuseumis (paketihinnas) saame näha väidetavalt maailma vanimat ema, kelle vanuseks loetakse 28 tuhat aastat. Valges linnas teeme lõunapausi ja päeva lõpetame kaunis Alberobellos.

UNESCO nimekirja kantud fantastiline Alberobello linnake kuulub samuti Itaalia kaunimate borgode (asula, küla). 56 km kaugusel Barist asuv Alberobello on vaieldamatult üks Apuulia reis must-kohtadest! UNESCO maailmapärandi nimikirja kuuluv linnake koosneb pea tervenisti kogu maailmas ainulaadsetest nn mördita majadest, koonusjatest talupojaelamutest – trullidest. Alberobello on kui elav linn-muuseum, kus on arvutul hulgal käsitööpoode (imekaunid pitsid, linikud, laudlinad ja rätikud!), kunsti- ja ehtebutiike, B&B-tüüpi hotelle ja armsaid restorane. Alustame oma külaskäiku Aia Piccola elamurajoonist, teeme peatuse  vaateplatvormil trullidele ja edasi siirdume linna keskusesse Monti rajooni. Monti on tuntud seetõttu, et siin asub hulgaliselt käsitöö poekesi kohaliku kaubaga. Soovijad saavad teha sisseoste.  Õhtusöögiks (paketihinna sees) jõuame oma uude majutusse masseria Santa Teresa.

 

Neljapäev, 4. juuli  PEALINN BARI JA ROMANTILINE POLIGANO AL MARE

Hommikusöök hotellis. Seejärel sõidame avastama Bari linna, alustame seda kuulsast teatrist Petruzzelli. See on barilastele väga südamelähedane ja suure tähendusega kultuuritempel, millel on kaks elu ja kaks lugu, sellest kõigest saame lähemalt teada ekskursiooni käigus teatrisse. Edasi jalutame vanalinna, kus muuhulgas külastame San Nicola basiilikat. Püha Nikolausi säilmete Barisse saabumise lugu ja pühaku tähtsus barilaste jaoks on kahtlemata nende elu üks olulisem osa.

Provintsi administratiivkeskus ja Apuulia maakonna pealinn Bari on roomlaste sadamalinnana esmamainimist leidnud juba 181. aastal eKr ning rivaalitses 11. sajandil suure kaubalinna Veneetsiaga. Siit kulges läbi ka kuulus Via Appia haru Via Traiana, mis oli Rooma keisririigi olulisim maantee, ühendades Lõuna-Itaaliat Roomaga. Baris on suurepäraselt säilinud vanalinn, mille ehteks on kahtlemata Püha Nikolausi basiilika. Kiriku ehitamist alustati 1087. aastal, et leida koht Myrast pärit Püha Nikolausi säilmetele. Igal aastal mai algul tähistatakse Nikolausi säilmete saabumist tervet linna haarava ülimalt vaatemänguliste pidustustega. See romaani stiilis ehitatud kirik on arhitektuuriliseks eeskujuks paljudele piirkonna kirikutele ja selle ilmekaks näiteks on ka linna peakatedraal San Sabino. Bari kui kindluslinna ajaloost räägivad ka hästi säilinud kindlused: neist imposantsem on otse maa ja mere piiril kulgev normannide ehitatud Castello Svevo. Baris on ka väga elegantse arhitektuuriga kesklinn, mille uhked bulvarid ja linnamajad meenutavad oma ilu ja elegantsiga väga Pariisi. Tuntud on siinne kõnekäänd: «Kui Pariisis oleks meri, võiks see olla väike Bari.» Kuna vanalinn on kompaktne ja õdus nii mõnusa lõuna tegemiseks kui ka shoppinguks, anname siin vaba aja, et saaksite natuke mõnuleda ja tunda, et puhkus on tõesti alanud.

Tagasiteel teeme veel väikese peatuse Poligano al Mare mereäärses borgos, kus terrassidelt avanevad kaunid vaated merele ja majad on ehitatud kaljunukkidele justkui valvetornid. Aadria mere kaldal (16 km kaugusel Barist) asuv võrratu kindluslinn on kaunis oma kuld-oranžides liivakivist majadega, mis «kõõluvad» püstloodis kaljuservadel, akna all loksumas lasuursinine meri. Seda peetakse Apuulia karnevalipealinnaks (esimene karneval toimus 1394) ja pidu käib siin tõesti vist lakkamatult, sest põhjuse leiab alati! Linnakese üks kuulsamaid elanikke oli laulja Domenico Modugno, kes 1958. aastal Eurovisioonil laulis ülipopulaarseks laulu «Nel blu dipinto di blu» (Volare, oo, oo, cantare…). Palju mõnusaid kohvikuid-restorane, väikesi merele avanevaid vaateplatvorme. Südalinnas asub kristallpuhta veega abajas, kus saab ujuda. Imeline vaade avaneb linnale ja abajale Cala Porto sillalt. Just selle linnakese kohta olevat kuulus ameerika kirjanik Mark Twain öelnud, et „see paik loodi enne paradiisi“…   Õhtul teeme veel ühe jalutuskäigu, avastamaks poeetide linnakese võlu. Ööbimine masserias Santa Teresa.

 

Reede, 5.juuli  NORMANNID –  RÜÜTLID –  KASTELLID – TRANI LINN

Hommikusöök hotellis. Pärast hommikusööki viib meie tänane esimene ekskursioon Tranisse, mis on olnud Apuulia kõige tähtsam sadamalinn ja kus omal ajal leidsid enesele pikema asupaiga ka Templirüütlite Ordu liikmed. Ordu kunagine kohalolek ja mõju on Tranis tunda tänaseni. Tutvume ordurüütlite ehitatud Ognisanti kirikuga, mis asub Trani kuulsa katedraali kõrval.  Edasi Tranist suundume normannide aegsesse kaugesse keskaega  – Castel del Montesse. Ruvo Puglia lähistel kõrgel lagedal Murgia küngastel, keset täielikku tühermaad, asub 13. sajandist pärinev kindlus Castel del Monte (57 km kaugusel Barist), mida peetakse keskaegse ilmaliku arhitektuuri üheks eredamaks näiteks maailmas ja absoluutse geomeetrilise harmoonia ülistuseks. UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluva kindluse Castel del Monte ehitas Apuulia Pojaks kutsutud Saksa-Rooma keisririigi mõjuvõimsaim valitseja, Itaalias sündinud Friedrich II.

Lõunatame kohalike poolt palju kiidetud ”Ai Pilieri dei Bagnolis” (lõuna kuulub hinnapaketi sisse). Pärast kehakinnitust läheme kastelliga lähemalt tutvuma. Kastelle ja kindluseid on Puglias sadu, enamasti on kõik väga hästi säilinud. Castel del Monte on tuntud seetõttu, et selle funktsioon on ajaloolastel siiani lahendamata. Maa ja taeva ühenduse sümbol, tervise paradiis, mille arhitektuur on baseerumas numbril 8. Ööbimine masserias Santa Teresa.

Laupäev, 6.juuli KOOPALINN MATERA

Hommikusöök hotellis. Täna külastame piirkonna kõige erilisemat linna Materat, mis asub veidi Apuulia maakonna piirist väljas, kuid mille külastamine on eriline elamus. Olgu lisatud, et Matera on 2019. aastal koos Plovdiviga Euroopa kultuuripealinn. Kaljusesse pinnasesse rajatud eluasemed olid siinsete elanike kodudeks nii uskumatult kui see ka ei kõlaks veel 60 aastat tagasi. Tänapäeval on suur osa linnast justkui muuseum, kus on vändatud mitukümmend filmi  (näit. „Ben Hur“; „Kristuse kannatused“; „Maarja“ jpt.) ja kus restaureeritud koobastesse on ehitatud nüüd hotelle, noobleid restorane ja tüüpilisi taverne. Ühes sellises teeme meiegi lõunapeatuse (ei kuulu hinnapaketti) pärast ringkäiku Matera ajaloolises südames. Päikesepuhkus ja ööbimine masserias Santa Teresa.

 

Pühapäev, 7. juuli 

Hommikusöök hotellis. Kogunemine hotellis (kellaaeg täpsustub kohapeal), et alustada sõitu lennujaama. Grupil on tagasilennuks on erinevad lennud, jõudmine lennujaama ja transfeerid täpsustuvad kohapeal.

Tere tulemast koju!

 

LOE APUULIA REISIMULJEID SIIT

 

PAKETT SISALDAB

TRANSPORT

 • Mugav buss kogu reisi vältel

MAJUTUS (TWIN/DBL)

TOITLUSTUST

 • 6x hommikusööki
 • 2x lõunasööki
 • 3x õhtusööki
 • Kui päevakavas ei ole lõuna- või õhtusööki planeeritud, jagame kõigile soovitusi või organiseerime soovi olemasolul kõigile kohad ühiseks söömaajaks.

DEGUSTATSIOONID

 • 1x oliiviõlide degustatsioon (Masseria Brantica)

 

MUUSEUMID /HUVIVÄÄRSUSED  

 • Otranto katedraal
 • Arheoloogiamuuseum Ostunis
 • Salento dolmenid
 • Petruzelli teater, San Nicola basiilika Baris
 • Ognisanti kirik ja Trani katedraal
 • Castel del Monte kastell
 • Matera koobaselamu ja kaljukirik

GIIDITEENUSED:

 • eestikeelne giid ja reisijuht kogu reisi vältel

LISATEENUSED (soovi korral)

 • Reisikindlustus
 • Pardatoitlustuse, lisapagasi ja istekohtade ettebroneerimine
 • Paadisõit rannikul – 68 EUR

 

EI KUULU HINNAPAKETTI

 • Lennupiletid, äraantav pagas (kui see ei ole piletihinna sees), lennufirma tasulised teenused.
 • Karastus- ja alkohoolsed joogid mistahes paketihinda kuuluvatel toidukordade juures.
 • Hotelli minibaari kasutamine, tellitud teenused hotellis.
 • Reisikindlustus.

REISIJA MEELESPEA JA KASULIK INFO

∗ Palume Teil enne reisi broneerimist kindlasti tutvuda Elamusreiside reisiinfo, makse- ja lepingutingimustega.

∗ Reisidokumendid: lennureisil Itaaliasse on reisidokumendina kehtivad nii ID kaart kui Eesti Vabariigi pass. Mõlemad peavad kehtima kogu kavandatud reisi vältel.

∗ Reisija meelespea Eesti VM kodulehel: http://vm.ee/et/reisija-meelespea

∗ Hädaolukorras saate alati konsulteerida VM valveametnikuga telefonil +372 6377 000 või +372 53 01 9999 (24h).

 

REISIKORRALDAJA: ELAMUSREISID OÜ

Registrikood: 12833805

Reisiettevõtja kindlustusleping nr. 69666935

SWEDBANK:  EE 54 2200 2210 6185 5882

Tel: +3725035761

e-mail: info@elamusreisid.ee

www.elamusreisid.ee

 

ELAMUSREISIDE REISIPAKETTIDE KIRJELDUSED ON AUTORIKAITSE OBJEKT NING SELLE SISUTEKSTE EGA FOTOSID EI TOHI KASUTADA ILMA ETTEVÕTTE LOATA!  

 

 

Print Friendly